:: دوره 9، شماره 19 - ( پاییز و زمستان 1400 ) ::
جلد 9 شماره 19 صفحات 260-237 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی و مقایسه شاخص‌ های تنوع زیستی در رویشگاه‌ های Prunus eburnea در ایران
سمیه زنگی آبادی1، حسن زارع مایوان*، حسین مصطفوی3، حجت اله رنجبر4
1- گروه علوم گیاهی، دانشکده علوم زیستی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
دانشکده علوم زیستی، دانشگاه تر بیت مدرس، گروه علوم گیاهی، دانشکده علوم زیستی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، zare897@yahoo.com
3- گروه تنوع زیستی و مدیریت اکوسیستم ها، پژوهشکده علوم محیطی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
4- گروه مهندسی معدن، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، ایران
چکیده:   (651 مشاهده)
بادام خاکستری (Prunus eburnea) بومی ایران- افغانستان و دارای ارزش دارویی و غذایی است که در بخش‌های وسیعی از اکوسیستم­های خشک و نیمه­خشک کشور پراکنش دارد. این پژوهش با هدف بررسی شکل زیستی و پراکنش جغرافیایی گونه­های گیاهی چند­ساله همراه با بادام خاکستری و بررسی شاخص­های تنوع زیستی در 52 رویشگاه این گونه انجام شد. رویشگاه­ها براساس اقلیم، موقعیت جغرافیایی، منطقه فلوریستیک، ارتفاع، مجاورت و فیزیونومی به ده ناحیه اصلی تقسیم گردید. برخی شاخص­های تنوع زیستی مانند غنای گونه­‌ای، یکنواختی، هتروژنیتی و غالبیت برای هر ناحیه با استفاده از نرم افزار PAST اندازه­گیری گردید. نتایج نشان داد که شکل زیستی فانروفیت با%48و کامفیت با %40 بیشترین درصد فراوانی شکل­های زیستی گونه­های گیاهی چند­ساله همراه با بادام خاکستری در رویشگاه­های مورد بررسی را به خود اختصاص داده اند. همچنین گیاهان چند­ساله متعلق به منطقه فلوریستیک ایران-تورانی با %64 و اروپا-سیبری با%13 بیشترین درصد فراوانی را در رویشگاه­های این گونه داشتند. در یک نتیجه­گیری کلی، رویشگاه­های این گونه در غرب کشور به علت بارندگی و رطوبت بیشتر از تنوع گونه­ای و تعداد پایه­های گونه­های گیاهی بالاتری نسبت به رویشگاه­های مرکزی و شرقی کشور برخوردار­اند. از طرفی در رویشگاه­هایی که در مجاورت نواحی زاگرسی کشور قرار گرفته­اند، شاخص­های تنوع مقادیر بیشتری را نسبت به رویشگاه­هایی که در نواحی ایران-تورانی قرار گرفته­اند نشان می­دهند.
 
واژه‌های کلیدی: اقلیم، بادام خاکستری، شکل زیستی، نواحی فلوریستیک
متن کامل [PDF 1310 kb]   (117 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/2/25 | پذیرش: 1400/10/22 | انتشار: 1400/12/25


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 19 - ( پاییز و زمستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها