:: دوره 4، شماره 9 - ( پاییز و زمستان 1395 1395 ) ::
جلد 4 شماره 9 صفحات 60-49 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط تنوع درختی با برخی صفات مورفولوژیکی و عناصر غذایی برگ درختان ممرز(Carpinus betulus L.) در جنگل‌های هیرکانی (مطالعه موردی: جنگل‌های اسالم-گیلان)
سعدالدین مرادی1، کامبیز ابراری واجاری*، بابک پیله ور1، نقی شعبانیان3
1- لرستان-خرم اباد-دانشگاه لرستان
دانشگاه لرستان، لرستان-خرم اباد-دانشگاه لرستان ، kambiz_abrari2003@yahoo.com
3- کردستان-سنندج
چکیده:   (3109 مشاهده)

هدف از تحقیق حاضر، بررسی ارتباط شاخص‌های تنوع زیستی اشکوب درختی با برخی مشخصه‌های مورفولوژیکی و عناصر غذایی برگ درختان ممرز(Carpinus betulus L.) در جنگل اسالم، گیلان بود. نه قطعه نمونه به ابعاد 50×50 متر برای آشکوب درختی در گرادیان ممرز خالص تا اختلاط نه گونه­ای ممرز با سایر گونه­های درختی انتخاب و شاخص‌های تنوع زیستی اشکوب درختی اندازه‌گیری و نیز نمونه‌برداری برگ درختان ممرز در اشکوب فوقانی انجام شد. نتایج نشان داد که بین شاخص‌های غنا و تنوع با صفات طول برگ، طول دمبرگ، فاصله رگبرگ، ضخامت برگ، مساحت برگ و تعداد دندانه برگ همبستگی معنی‌داری وجود ندارد، اما بین میزان حداکثر پهنای برگ، وزن تر و وزن خشک برگ با شاخص مزبور همبستگی منفی و معنی­داری مشاهده شد. همبستگی پیرسون صفات مورفولوژی برگ با مشخصات درختان ممرز نشان داد که فقط سطح مقطع آن با وزن خشک برگ همبستگی معنی‌دار و مثبت و نیز با سطح ویژه برگ همبستگی معنی‌دار و منفی وجود دارد. نتایج نشان داد که بین مقدار شاخص تنوع و مقدار منگنز و خوشخوراکی همبستگی معنی‌دار و مثبت و نیز غنا فقط با خوشخوراکی همبستگی معنی‌دار و مثبت وجود دارد.

واژه‌های کلیدی: اشکوب درختی، برگ، تنوع زیستی، جنگل‌های هیرکانی، ممرز.
متن کامل [PDF 432 kb]   (1094 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/3/25 | پذیرش: 1395/12/4 | انتشار: 1396/2/28


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 9 - ( پاییز و زمستان 1395 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها